Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu paukščius pažįstame kartu

Tęsiame savo kelionę tvaresnių sprendimų ir draugiško gyvenimo būdo gamtai link… Šiais metais, jau penktus metus dalyvavome visuomenės ekologinio ir aplinkosauginio švietimo projektų rėmimo konkurse ir mūsų dideliam džiaugsmui penktus metus jį laimėjome. 2024 metais įgyvendinome visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu paukščius pažįstame kartu“, kuris buvo finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

Įgyvendinto projekto dėka Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ kiemas pasipildė dar dviem žaliosiomis edukacinėmis erdvėmis: „Paukščių alėja“ ir „Natūrali pievelė“. Žaliojoje edukacinėje erdvėje „Paukščių alėja“ vaikai turi galimybę artimiau susipažinti su Lietuvoje gyvenančių paukščių įvairove, jų gyvenimo ypatumais. Kūrybiškai išnaudojant erdvėje įrengtas edukacines priemones: edukacinį tentą „Plunksnuoti kaimynai“, ilgalaikes dėliones, inkilus, paukščių girdyklas, vykdomos pamokėlės biologinei įvairovei pažinti. Šios erdvės simboliu bei traukos objektu tapo medis šermukšnis, kuris su paukščiais susijusiomis kalendorinėmis bei šventinėmis dienomis, tampa tos dienos ar šventės atspindžiu.  Minint šias dienas, medis puošiamas kartu su bendruomene aptartais ir sukurtais simboliais: paukščiais iš antrinių žaliavų, gamtine medžiaga ir pan.

Dėka edukacinėje erdvėje „Paukščių alėja“ įrengtos „Skaidytojų laboratorijos“, vaikai turi galimybę stebėti negyvos organinės medžiagos skaidymo procesą, inovatyviai susipažįsta su sąvokomis: skaidytojai ir mitybos grandinė, pradeda suvokti gamtoje vykstančius natūralius procesus. Taip pat ši erdvė atveria vaikams įvairesnes galimybes pažinti bei tyrinėti gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, ugdyti nuostatą, kad reikia saugoti ir mylėti gamtą.  Šalia „Skaidytojų laboratorijos“ išeksponuotas informacinis plakatas „Slieko kūno sandara“, kurio dėka vaikai turi galimybę žaisminga ir patrauklia forma susipažinti su slieko sandara ir morfologija.

Įgyvendinant projektą šiais metais kieme įkurta dar viena inovatyvi žalioji edukacinė erdvė „Natūrali pievelė“. Tai mobilia tvorele aptverta pievelė, kurioje pasėti penkių rūšių dobilai ir įvairios pievų gėlės. Siekiant sudaryti sąlygas vaikams stebėti augalo augimo procesą nuo pasėjimo iki sėklos subrandinimo, pievelė nešienaujama. Šios edukacinės erdvės dėka sudarytos sąlygos vaikams stebėti natūralų augalų augimo procesą, susipažinti su pievelėje augančiais augalais, stebėti pievelėje besilankančius ar gyvenančius vabzdžius. Pievelėje augantys dobilai pažymėti kortelėmis, kuriose užrašyti dobilų rūšies pavadinimai, po QR kodu užkoduota trumpa informacija apie augalą, plečiamos vaikų žinios apie dobilus. Erdvėje darželio vaikams vyksta pažintinės mokomosios veiklos apie natūraliai pievose augančius augalus. Pamokėlėms naudojamos projekto lėšomis įsigytos priemonės: mikroskopas, žaidimas „Augalai – žaliojo Vilniaus miesto simboliai“ (edukacinės priemonės-žaidimo pagalba sudarytos sąlygos vaikams žaidimo forma susipažinti su 2018-2024 m. augalais – žaliojo Vilniaus miesto simboliais ir nacionaliniu Lietuvos augalu – rūta), dėlionės ir kitos tyrinėjimui skirtos priemonės.

Šalia žaliosios edukacinės erdvės „Natūrali pievelė“ pasodinti budlėjų krūmai, kurie į darželio teritoriją pritraukė drugelius. Dabar darželio vaikai turi galimybę visu budlėjų žydėjimo laikotarpiu stebėti margaspalvius drugelius.

Taip pat sukurtas ir lopšelio-darželio kieme įrengtas „Žaliųjų edukacinių erdvių žemėlapis“, kurio pagalba lengviau orientuotis ir surasti žemėlapyje pažymėtas darželio kiemo teritorijoje įkurtas žaliąsias edukacines erdves. Įgyvendinant projektą buvo kuriamos ne tik žaliosios edukacinės erdvės, bet ir aktyviai vykdoma praktinė aplinkosauginė gamtamokslinio ugdymo veikla. Aplinkosauginės veiklos tikslas – ugdyti bendruomenės narių sąmoningumą, jog reikia tausoti gamtą, jos išteklius, prisidedant prie gamtos išteklių tvaraus naudojimo nuostatų diegimo visuomenėje.

Pavasarį buvo surengta Pilaitės bendruomenės akcija „Balandis – taikos ir meilės simbolis“. Akcijos tikslas – sutelkti Pilaitės bendruomenę bendram tikslui – balandžio – taikos ir meilės simbolio iš antrinių žaliavų gamybai, siekiant skleisti tvarumo idėjas, atkreipiant dėmesį į antrinį daiktų panaudojimą. Taip pat buvo siekiama ugdyti bendruomenės narių taikos kultūrą. Šios akcijos metu buvo pagaminta apie 100 balandžių, kurie buvo eksponuojami Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ kieme ir „Beepart“ teritorijoje.

Tradiciškai pavasarį organizuota Pilaitės miško švarinimosi akcija – talka „Sulaukę miške talkos – mums paukšteliai pagiedos“. Akcijos metu bendruomenės nariai turėjo galimybę ne tik švarinti mišką, bet ir aptarti su vaikais taršos atvejų žalą miško gyventojams, gėrėtis Pilaitės miško kraštovaizdžiu, stebėti miške augančius daugiamečius augalus, klausytis paukščių balsų, bandyti pastebėti miško gyventojus – paukščius, juos įvardinti.

Siekiant paskatinti bendruomenės narius atkreipti dėmesį į pavasarį iš šiltųjų kraštų sugrįžusius ir sėkmingai Lietuvoje peržiemojusius paukščius bei gilinti bendruomenės narių supratimą apie būtinybę pasirūpinti paukščiais šaltuoju metų laiku, organizuota bendruomenės nuotraukų paroda „Sveiki sugrįžę, sparnuotieji draugai“. Parodos dalyviai pasivaikščiojimų gamtoje metu stebėjo paukščius ir pasitaikius galimybei juos fotografavo. Parodai pateikė paukščių nuotraukas su trumpu nuotraukoje užfiksuoto paukščio aprašymu: https://online.fliphtml5.com/thfec/rmdj/  

Mokslo metų pabaigoje organizuotas bendruomenės renginys „Mes su šeima – smagiai laiką leidžiame gamtoje“. Aktyviai veikiant darželio kieme įkurtose žaliosiose edukacinėse erdvėse buvo sudarytos sąlygos darželio bendruomenei plėtoti ekologinio sąmoningumo sampratą, atrasti prasmingo laiko leidimo gamtoje su vaiku būdus, ugdyti bendruomeniškumą, skatinti teigiamas emocijas. Renginio metu visos dalyvaujančios šeimos gavo darželio teritorijos žemėlapį, kuriame buvo pažymėtos stotelės su veiklomis.  Kartu su žemėlapiu kiekviena šeima gavo užduočių lapą. Perėjus stoteles ir surinkus paukščių lipdukus už teisingai atliktas užduotis, vaikų laukė apdovanojimai.

Džiugu, jog abejingų nepaliko ir vykdyta bendruomenės akcija „Padovanok paukščiui namus“, darželio bendruomenė susitelkė kilniam tikslui – pagaminti paukšteliams namus. Kiekviena darželio grupė prisijungė prie šios akcijos, iš viso buvo pagaminti ir padovanoti darželiui 33 inkilai.

Organizuotas respublikinis projektas „Mano svajonių paukštis“, kuriuo buvo siekiama suburti šalies pedagogus bendram tikslui – ugdyti ekologinį sąmoningumą pasitelkus fantaziją, meninės raiškos priemones, iš antrinių žaliavų kurti paukščius. Projekto rezultatų apibendrinimui sukurta skaitmeninė knyga: https://online.fliphtml5.com/thfec/lsvr/   

Pavasarį darželio vaikams buvo organizuotos išvykos į „Pelėdų parką“. Išvykos metu vaikai susipažino su nykstančiomis paukščių rūšimis – pelėdomis,  išsiaiškino, kaip mes galime prisidėti prie jų išsaugojimo natūralioje gamtoje bei patyrė teigiamų emocijų.

Į darželį pasikvietėme ornitologą Gediminą Petkų, kuris vedė edukacines pamokėles darželio vaikams tema „Paukščiai šalia mūsų“. Pamokėlės metu vaikai susipažino su artimiausioje aplinkoje gyvenančių paukščių rūšimis, jų gyvenimo būdu bei ypatumais. Šioje edukacinėje pamokėlėje dalyvavo vyresniųjų bei priešmokyklinių grupių vaikai.

Rudeniui persiritus į antrą pusę, Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pilaitukas“ vyko Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų priešmokyklinio amžiaus vaikų viktorina „Pažink paukščius“, kurios tikslas – aktyviai veikiant žaliosiose edukacinėse erdvėse, sudaryti vaikams galimybę atlikti įvairias užduotis, įtvirtinti turimas žinias apie paukščius, veikiant drauge patirti bei išgyventi džiugias emocijas bei atradimo džiaugsmą. Viktorinoje dalyvavo 5 Vilniaus miesto priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės.

Pavasarį darželio vaikai dalyvavo edukacijoje su gyvais drugeliais, Edukacijos metu vaikai susipažino su drugelio gyvenimo etapais, tyrinėjo kiaušinėlius, kokonus, sužinojo, kodėl negalima liesti drugelio sparnų.

Lapkričio 25 dieną Gamintojų ir importuotojų asociacija „Gamtos ateitis“ priešmokyklinio amžiaus darželio vaikams dovanojo virtualios realybės edukaciją atliekų rūšiavimo tema.

Projekto įgyvendinimo metu vykdytos ir ugdomosios  aplinkosauginės veiklos suaugusiems ir vaikams.

Darželio pedagogai turėjo galimybę dalyvauti ornitologo Gedimino Petkaus mokymuose apie paukščius „Paukščiai šalia mūsų“. Mokymų metu mokytojai plėtė ir gilino žinias apie Lietuvoje gyvenančius paukščius, jų gyvenimo būdą, populiaciją, rūšis bei saugojimą.

Pavasarį pedagogai dalyvavo ekologės, doc. dr. O. Motiejūnaitės mokymuose apie žolinius augalus. Mokymų metu mokytojai turėjo galimybę plėsti ir gilinti žinias apie vienmečius ir daugiamečius Lietuvoje augančius žolinius augalus. Mokymai organizuoti bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriumi. 

Rudenį edukacinėje erdvėje „Linksmoji tyrinėjimų ir atradimų laboratorija“ nufilmuota edukacinė video pamokėlė vaikams „Paukščiai – mūsų mažieji draugai“. Pamokėlės metu, siekiant sužadinti vaikų norą aktyviai veikti, ieškoti informacijos, tyrinėti, kelti probleminius klausimus, susijusius su paukščiais bei jų reikšme gamtoje, žaismingai, patraukliai bei inovatyviai pateikiama informacija vaikams.  Pamokėlės „Paukščiai – mūsų mažieji draugai“ metu įgytų žinių bei praktinių įgūdžių įtvirtinimui parengtas ugdomųjų užduočių rinkinys „Linksmųjų paukštelių mokyklėlė“. Rinkinyje pateikiamos užduotys, skirtos pažintinių, kalbinių bei matematinių gebėjimų ugdymui.

Edukacinėje erdvėje „Linksmoji atradimų ir tyrinėjimų laboratorija“ buvo kuriama ne tik virtuali pamokėlė, bet ir vyko pamokėlės vaikams „Labas, aš sliekas“. Šių pamokėlių metu vaikai susipažino su sliekais, jų anatominiais ypatumais, sužinojo įdomių faktų apie sliekų gyvenimo būdą ir gebėjimų ypatumus, išsiaiškino jų naudą gamtai.

Pavasarį Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pilaitukas lankėsi Alytaus lėlių teatras „Aitvaras“, kuris vaikams dovanojo spektaklį apie atliekų rūšiavimą „Peliuko Švariuko atostogos“. Spektaklio tikslas – per įsimintinų personažų nuotykius papasakoti vaikams apie aplinkosaugą, sukurti tvarų santykį su daiktais ir suprantama kalba papasakoti apie neišnaudotas atliekų rūšiavimo galimybes. Su peliuku Švariuku susipažino ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus grupių vaikai.

Lapkričio 21 d. lopšelyje-darželyje „Pilaitukas“ vyko baigiamasis renginys – konferencija „Mažais žingsneliais gamtos pažinimo link…“, kurios metu šalies mokytojai dalinosi aplinkosauginio ir gamtamokslinio ugdymo(si) patirtimi.

Džiaugiamės, kad darželis „Pilaitukas“ kiekvienais metais pasipildo vis naujomis lauko žaliosiomis edukacinėmis erdvėmis, vyksta įvairūs aplinkosauginiai renginiai, kurių dėka darželio ugdytiniai gali įdomiai ir turiningai leisti laiką, arčiau susipažinti su gamta. Apie mus rašo: savaitraštis „Žaliasis pasaulis“: Darželyje, kuriame gera visiems.

 

Gerosios patirties sklaidai parengtas pranešimas  – „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu žaliąsias edukacines erdves kuriame kartu“